Drukuj

Parafia Rzymskokatolicka
Kościół p.w. Św. Stanisława Biskupa w Drużbinie

 Ksiądz Proboszcz mgr Piotr Kocurek

Dane adresowe:
Drużbin 29; 99-235 Pęczniew
Powiat poddębicki
Woj. łódzkie
Nr telefonu: 43 679-15-84

Pierwsza wzmianka o kościele drewnianym pochodzi z 1444 r. Parafię erygowano na przełomie XIV i XV w. Obecny kościół zbudowany jest w stylu późnego renesansu w 1635 r. Budowniczym kościoła był architekt Hofman twórca świątyń w Wieluniu, Złoczewie i Poddębicach. Biskup Zadzik ofiarowal relikwie św. Stanisława Biskupa.

Świątynia jednonawowa zbudowana z cegły, otynkowana z masywną wieżą nakrytą lekkim hełmem. Wewnątrz sklepienie kolebkowe krzyżowe. Ołtarz główny późnobarokowy z XVIII wieku z obrazem św. Stanisława. Dwa ołtarze boczne, barokowe z obrazem Matki Boskiej Częstochowskiej w srebnej sukni z XIX w. i rzeźbą rokokową Matki Bożej Niepokalanego Poczęcia, oraz obrazem uzdrowienia opętanego. Przy wejściu do prezbiterium, po obu stronach style wczesnobarokowe, dobrze skomponowane z amboną i malowidłami świętych apostołów, św. Bedą i Janem Chryzostomem.

W skład parafi wchodzą: Drużbin, Wola Pomianowa, Borki Drużbińskie, Rzechta, Dybów, Charchów Pański, Antonina, Urszulin, Alfonsów, Charchów Księży.